Ozón je bezfarebný plyn, ktorý je jedným z najsilnejších prirodzene sa vyskytujúcich dezinfikátorov v zemskej atmosfére. Má charakteristickú vôňu, ktorú môžeme cítiť vo vzduchu po letnej búrke.
Samotná molekula kyslíka sa skladá z dvoch atómov. Pôsobením elektrického výboja z blesku pri búrke alebo pôsobením UV žiarenia sa molekula kyslíka rozštiepi. Keďže atóm kyslíka nemôže existovať sám, zoskupuje sa do dvojatómovej molekuly O2 alebo trojatómovej molekuly O3- ozón.
UV žiarenie z kyslíka tvorí ozónovú vrstvu, ktorá funguje ako filter a chráni život na Zemi pred škodlivými účinkami ultrafialového žiarenia. Ozónová vrstva úplne absorbuje UV- C žiarenie, ktoré má smrtiace účinky na živé organizmy a čiastočne absorbuje UV- B žiarenie, ktorý vo vyššej koncentrácií zvyšuje riziko výskytu rakoviny kože, očných zákalov, narušuje potravinový reťazec v oceánoch a podobne.
Ďalším prínosom ozónu sú jeho silné oxidačné a dezinfekčné vlastnosti, ktoré ho predurčujú na úpravu vody a vzduchu. Je účinný pri ničení baktérií, vírusov, plesní a iných mikroorganizmov.
Pôsobí ako dezodoračný prostriedok, ktorý redukuje zápach (cigaretový dym, pachy zvierat, zápachy v kuchyni a podobne). Bežné chemické dezodoranty zápach iba prekrývajú, na rozdiel od ozónu, ktorý zápachy rozkladá.
Rýchlo sa rozkladá na kyslík, pričom nezanecháva ďalšie nežiaduce látky. Je vysoko účinný a ekologicky prijateľný.
Ozón je teda:
- Najúčinnejší dezinfekčný prostriedok
- Najsilnejšie oxidačné činidlo
- Najúčinnejší dezodoračný efekt
- Ekologicky šetrný
- Ideálny pre alergikov
- Dostane sa všade
- Zlepšuje filtráciu
- Neovplyvňuje pH prostredia
Výroba ozónu
Technológia generátorov dokáže simulovať elektrický výboj, na základe ktorého sa kyslík štiepi a následne spája do trojatómovej molekuly a vzniká ozón.
Kedy je ozón škodlivý
Pri vysokých koncentráciách je toxický a pri nedodržiavaní potrebných opatrení je nebezpečný pre zdravie. Avšak pri dodržiavaní opatrení je ozón bezpečný a po ukončení procesu dezinfekcie sa mení späť na neškodný kyslík.
Účinky ozónu na ľudský organizmus
Keďže ozón ničí mikroorganizmy vo vzduchu je pre ľudský organizmus nežiaduci a toxický pre naše pľúca a priedušky. Pri vyšších koncentráciách spôsobuje:
- nevoľnosť
- bolesť hlavy
- pálenie očí
- únava
- kašeľ
- astmatický záchvat
Symptómy nás nútia opustiť priestor, kde pôsobí ozón a príznaky ustúpia.
Pri dlhodobom a opakovanom vystavovaní organizmu ozónu je možné očakávať chronické účinky ako zápalové ochorenia dýchacích ciest a pľúc, zmeny v zložení krvi, poruchy odolnosti organizmu a pod. Dlhodobé vystavenie môže spôsobiť pľúcny edém, krvácanie a dokonca aj smrť.
K najcitlivejším skupinám na ozón patria malé deti, tehotné ženy, starí ľudia, alergici, astmatici a osoby s ochoreniami srdcovo-cievnej a dýchacej sústavy.
Pri manipulácii s generátorom ozónu je potrebné dodržiavať všetky pokyny výrobcu.
Čo je ozónoterapia a aké sú liečivé účinky ozónu si prečítajte na Ozónoterapia.